PIELĘGNACJA

CODZIENNA PIELĘGNACJA PSA - SIERŚĆ, SKÓRA, ŁAPY, PAZURY, USZY, OCZY


Golden retriever - rasa psa - zloty aporter

Czesanie rozpoczynamy gdy szczeniak jest mały, należy używać włosianej szczotki i grzebienia. Pies często nie ma pościeranych odpowiednio pazurów, więc trzeba je im obcinać. Gdy futro psa zacznie rosnąć, będziemy  musieli od czasu do czasu przystrzyc włos, nie zapominając o czesaniu i szczotkowaniu.

Codzienne zabiegi pielęgnacyjne powinny być rytuałem i sprawiać przyjemność psom i ludziom. Nic nie wolno robić na siłę, bez krzyku i podniesionego tonu, żadnego szarpania sierści podczas czesania. Zabiegi pielęgnacyjne wykonujcie delikatnie, mówcie do psa łagodnym spokojnym głosem, głaskajcie go i uśmiechajcie się. Jeśli macie szczeniaka to tym sposobem bardzo łatwo nauczyć i przyzwyczaić psa do codziennej pielęgnacji. 



Szczotkuj i głaskaj na przemian swojego szczeniaka, a na pewno to polubi.Wasz pies ma się czuć dobrze i bezpiecznie. Taka codzienna pielęgnacja sprzyja wytworzeniu się bliskiej relacji między naszym psem a nami. Nic tak nie zbliża psiaka i właściciela jak bezpośredni kontakt za pomocą dotyku. My też mamy z tego korzyści,  bo głaskanie psa działa nie tylko na naszą sferę psychiczną, ale także działa regulująco na krążenie, zmniejsza wewnętrzne napięcia i wspomaga lepsze funkcjonowanie naszego organizmu.

Co będziemy potrzebować:

 szczotka z włosia
 stalowy grzebień
 trymer
 rękawica do zbierania sierści
 obcinacz do pazurów
 szczoteczka i pasta do zębów
 nożyczki, pilnik
 waciki wycierania oczu
 patyczki i wata do uszu
 preparat do pielęgnacji oczu i uszu
 szampon i preparaty pielęgnacyjne


Sierść
Dbając o skórę i sierść naszych goldenów i innych ras psiaków, należy pamiętać o wykonywaniu podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Powinno się czesać i szczotkować psa codziennie. Dzięki temu sierść będzie zdrowsza, bardziej lśniąca i nie skołtuniona. Kołtuny najczęściej robią się za uszami i na udach. Trzeba je regularnie i delikatnie rozczesywać.  Dodatkowo pozbędziemy się niepotrzebnych martwych włosów.  Pielęgnacja sierści długiej z podszerstkiem to nie tylko czesanie, ale również usuwanie martwego spodniego włosa. Najprościej i bezboleśnie można to wykonać specjalnym gęstym grzebieniem - furminatorem. Dla utrzymania czystego i zdrowego włosa można stosować okresowe kąpiele, ale nie za często. Pielęgnacja sierści krótkiej i szorstkowłosej jest trochę już mniej kłopotliwa. Takie psiaki wymagają regularnego usuwania martwego podszerstka, u niektórych ras podszerstek usuwamy tylko podczas linienia, gdyż np. w zimie pełni funkcje ochronne skóry przed zimnem. Podczas czesania i szczotkowania jesienią i zimą należy sprawdzić czy pies nie ma pcheł. W porze wiosennej i letniej sprawdzamy czy nie ma kleszczy.


Skóra
Pamiętać należy, że centralne ogrzewanie, suchość powietrza w domu, środki chemiczne, których używany do mycia podłóg, chemiczne substancje w środkach czystości i do pielęgnacji mogą nadmiernie wysuszać skórę naszego psa. Skóra jest barierą ochronną, i należy o nią odpowiednio zadbać, by była nawilżona i odżywiona. Przesuszona skóra pasa może być narażona na ataki bakterii, grzybów i pasożytów. Podczas szczotkowania wykonujemy dodatkowo masaż skóry, która jest wtedy lepiej ukrwiona.

Łapy
Teraz zimą należy zadbać o opuszki łap naszych goldenów a także innych psiaków. Przed wyjściem na spacer należy posmarować opuszki wazeliną, olejem jadalnym lub linomagiem. Unikniemy podrażnienia i pęknięcia opuszek. Jest to ważne szczególnie wtedy gdy nasze psy chodzą po chodnikach posypanych solą. W trakcie i po spacerze należy sprawdzić czy nasz pies nie ma między palcami zamarzniętych kulek utworzonych ze zbitego śniegu, który może podrażniać i obcierać skórę.  Warto sprawdzić czy między poduszkami nie utkwił jakiś kamień lub czy nie wbił się kolec podczas biegania po chaszczach. Gdy łapy naszego psiaka są oblepione błotem należy je po powrocie ze spaceru oczyścić szczotką lub wypłukać w wodzie. Wiem, ze niektórzy pozostawiają zabłocone psie łapy aż wyschną i błoto się wykruszy. Jednak nie uważam by był to dobry pomysł, zaschnięte błoto wraz z sierścią między palcami i opuszkami do doskonała droga do podrażnień obtarć naskórka. 

Pazury
Skoro jesteśmy przy łapach to pogadajmy o pazurach. Pazury powinny być nie za długie, tak przycięte, żeby nie dotykały podłoża podczas chodzenia. Psy ze zbyt przerośniętymi długimi pazurami mogą mieć problemy z chodzeniem po twardych ubitych i betonowych powierzchniach. Gdy pazury są za długie w domu na posadzce lub parkiecie słychać charakterystyczne stukanie. To znak że należy obciąć pazury naszego psiaka. Do tego zabiegu należy przyzwyczajać psa od szczeniaka. Podczas obcinania należy mówić spokojnym tonem, aby piesek wiedział, że nic mu nie grozi. Można najpierw przyzwyczaić psa do dotyku łapy, palców, opuszków i pazurów. W żadnym wypadku nie róbcie tego na siłę, bo palce i pazury mogą  ulec uszkodzeniu, a pies następnym razem będzie się bał i nie da sobie nic zrobić.

Psy, które dużo biegają po różnym terenie i kopią to sobie same ścierają pazury. Należy tylko sprawdzać, czy nie ma zadziorów i pękniętych pazurów. Pazury najlepiej obcinać po kąpieli, kiedy są bardziej miękkie. Pazury psa są dużo twardsze niż u nas ludzi, dlatego nasze obcinaczki się do tego nie nadają :) Najlepszym i bezpiecznym przyrządem do skracania pazurów jest gilotynka. Jeśli twój pies ma białe lub jasne pazury możesz bez problemu zobaczyć gdzie kończą się paznokcie a zaczyna tkanka nerwowa. Pamiętajcie, że przy ciemnych pazurach należy uważać aby nie ciąć zbyt głęboko, bo można uszkodzić  unerwiony i dobrze ukrwiony rdzeń. Jeśli niechcący utniesz paznokieć za bardzo i skaleczysz swojego psa. Paznokieć zacznie krwawić. Naciśnij koniuszek paznokcia i posyp talkiem, niewielki krwawienie powinno ustąpić. Jeśli pazury nie są zbyt długie może wystarczy tylko spiłować diamentowym pilnikiem.  


Uszy
Psy mają różne kształty i wielkości uszu. U psów ze zwisającymi uszami jest gorsza wentylacja i większe ryzyko stanów zapalnych i grzybicznych. Dlatego kolejnym obowiązkiem jest regularne zaglądanie i sprawdzanie psich uszu. Należy sprawdzić czy uszy są czyste, jaka jest ilość kolor woskowiny, możemy powąchać czy z ucha nie wydobywa się nieprzyjemny zapach spowodowany infekcją. Jeśli ucho jest czyste nie trzeba go czyścić na siłę. Im częściej czyścimy ucho tym więcej wytwarzane jest woskowiny, pamiętajcie, ze pewna nieduża ilość woskowiny jest pożądana bo chroni ucho. Przy zdrowych uszach wystarczy co ok.2 tygodnie. Najczęściej problemy z uszami objawiają się przez potrząsanie głową lub drapanie się w chore lub brudne ucho. Czyste i wolne od otarć uszy są zawsze mniej narażone na choroby. Gdy uszy są brudne trzeba je wyczyścić, używamy swego palca lub patyczka do uszu, ale owijamy go watką i zamaczamy w preparacie do czyszczenia uszu lub wody utlenionej i czyścimy, za każdym razem zmieniamy watkę aż będzie czysta. Czyścimy bardzo delikatnie, by nie uszkodzić skóry wewnętrznej ucha. Gdy uszy twojego psiaka są stale brudne mimo czyszczenia, to znaczy że w uchu dzieje się coś niepokojącego i należy udać się do weterynarza. 

Oczy
Psie oczy nie odgrywają tak dużej roli, jak u ludzi. Psy patrzą aby potwierdzić to, co już wiedzą, co odkryły dzięki węchowi i słuchowi. Zdrowe oczy psa nie wymagają pielęgnacji. Powinny być błyszczące a ich okolica jest sucha i czysta, kąciki oczu bez zanieczyszczeń i nie powinny łzawić. Jeżeli w kąciku oka gromadzi się przezroczysty wyciek należy go codziennie usunąć za pomocą chusteczki higienicznej. Przy zaczerwienieniu i ropnym wycieku należy skonsultować się z weterynarzem. Trzeba zwrócić uwagę czy oko nie jest mętne lub matowe, czy nie ma przebarwień wokół oczu, czy oczy nie łzawią. 

Przyczyną złego stanu oczu może być podrażnienie alergenami, piaskiem, ziemią podczas kopania. Wówczas przemywamy oczy odpowiednim płynem do higieny oczu dostępnych u weterynarza i objawy powinny ustąpić. Niektóre rasy psów mają oczy ze szczególną tendencją do łzawienia i ropienia. Trzeba wtedy regularnie przemywać oczy słabą herbatką, rumiankiem lub zielem świetlika mocząc w roztworze gaziki i delikatnie przemywać. Trzeba pamiętać, aby roztwór był bardzo słaby, ponieważ zbyt silny może spowodować wyłysienie skóry wokół oczu. Jeśli oczy szczególnie łzawią, a lekarz przepisze krople lecznicze, należy je wpuszczać odciągając dolną powiekę nieco ku dołowi. Następnie zamknąć psu oko i delikatnie rozmasować. 

Zęby
No i doszliśmy do zębów. Psy niechętnie pokazują zęby, dlatego należy nauczyć psa od szczeniaka, aby otwierał pysk gdy go o to poprosimy. Ważny element pielęgnacji psa to dbanie o stan jego uzębienia. Ma to ogromne znaczenie dla zdrowia. Choroby zębów i przyzębia, a także jamy ustnej oprócz sprawiania psu bólu i dyskomfortu mogą mieć też groźne następstwa. Zęby twojego psa przynajmniej raz w roku powinien obejrzeć lekarz weterynarii. Sprawdzaj zęby swojemu psu codziennie by sprawdzić czy nic nie utkwiło między zębami lub nie ma skaleczeń lub otarć. Szybka reakcja zapobiegnie stanom zapalnym i niepotrzebnemu bólowi. Podczas oględzin należy zwrócić uwagę na: płytkę nazębną czy tworzy się kamień, zaczerwienienia, bolące dziąsła, kieszonki przyzębne i zapach z pyska. Pierwszym niepokojącym sygnałem jest śmierdzący oddech spowodowany przez bakterie namnażające się w resztkach jedzenia między zębami. 

Można psa przyzwyczaić do czyszczenia zębów szczoteczką i specjalną pastą, można podawać psie czyszczące przysmaki, gryzaki enzymatyczne rozpuszczające płytkę nazębną. Można użyć odpowiednio bezpiecznych twardych zabawek z wypustkami, plecione zabawki ze sznurka. Pies może obgryzać patyki drzew liściastych i owocowych, nie iglastych ze względu na żywice. Ważne aby nie dawać psu do gryzienia patyków z ogrodowych krzewów, często są trujące.

Na stan zębów ma też wpływ to jakim pokarmem karmimy naszego  psiaka. Psy, które jedzą tylko miękkie jedzenie np. domowe, puszki, saszetki mogą mieć większe kłopoty z kamieniem nazębnym, natomiast te, które dostają też suchy pokarm i chrząstki dużych kości mają możliwość ścierania płytki nazębnej podczas gryzienia. Sposobem zapobiegania problemów z uzębieniem jest właśnie odpowiednie żywienie !!!  Najlepszą formą żywienia, jeśli chodzi o stan zębów, jest sucha karma bądź żywienie BARF. Diety te pozwalają, aby pies mechanicznie podczas codziennego jedzenia, czyścił sobie zęby.

Dbajcie i pielęgnujcie o swoje psiaki, dzięki temu zapobiegniecie wielu nieprzyjemnym bolesnym dolegliwościom. 

 GOLDUSIA SARA

1 komentarz:

  1. Pielęgnacja psa to bardzo ważna kwestia i nie powinniśmy jej w ogóle zaniedbywać. Ja również chętnie kupuję sprawdzone środki ze sklepu groomerskiego https://sklep.germapol.pl/ i jestem zdania, że chwila poświęcona dziennie na naszego pupila to całkowicie wystarcza. Dlatego jak widzę mój pies jest raczej z tego faktu dość mocno zadowolony.

    OdpowiedzUsuń